Megakent İstanbul’a üçüncü havalimanı

Büyüyen İstanbul’a ulaşımda ve turizmde yeni yeni alternatifler düşünülüyor. Boğaziçi’ne 3. köprü, Haydarpaşa ve Sirkeci arası tüp geçişlerle demiryolu bağlantısı derken, şimdi de üçüncü havalimanı projesi devreye girdi.

İki kez yeri değiştirilen havalimanına son olarak Terkos Gölü çevresinde yer bulundu.
92 milyon metrekarelik bir alana kurulması planlanan havalimanı, dünyanın en büyük havalimanı olacak.
Yeşilköy Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan  sonra kapasite artımına cevap vermek için düşünülen havalimanı yılda 120 milyon yolcuya hizmet verecek.
Daha önce de belirttiğimiz gibi iki kez yeri değiştirilen ve son olarak Terkos Gölü civarında yapılması düşünülen havalimanının yer seçiminde acaba üçüncü köprüyle kurulacak bir bağlantı ile İstanbul’un her iki yakasından yolcuların rahatlıkla ulaşımı mı planlandı merak etmemek mümkün değil.
Kurulacak olan yeni havalimanının yeri yüzde 85 orman arazisi, kalan yüzde 15 ise özel şahıslara ait tapulu araziler.
Daha şimdiden emlak piyasasındaki hareketlenmelere bakılırsa havalimanının yapılacağı bölge bir çekim merkezi haline gelmiştir.
120 milyon yolcu kapasiteli ve 92 milyon metrekare alana yapılacak bu havalimanının asgari 100 bin kişinin istihdam edileceği bir iş sahası yaratacağı da hesap edilen unsurlar arasında.
Havalimanı buraya yapılınca, entegre yol ve üçüncü boğaz köprüsü bölgeyi bir çekim merkezi haline getirecek kaçınılmaz olarak bir yoğunluk oluşacaktır.
Zira düşünülen evsafta yapılacak bir havalimanı beraberinde turizm alışveriş merkezleri ve buna bağlı olarak hizmet sektörünü de bölgeye kaydıracaktır.
Tüm bunları, yani yapılacak olan havalimanını değerlendirirken, İstanbul’un Avrupa yakasını da iyi etüd etmek lazım diyor uzmanlar.
İstanbul için elbette bir üçüncü havalimanı lazım..
Fakat!!!
Bilimsel incelemeler yapılmalı, konunun uzmanlarının görüşleri alınmalı ondan sonra karar verilmeli diyor konuyla ilgili uzmanlar.
İSTANBUL’UN CİĞERLERİ
İstanbul’da uluslararası kriterlere uygun olarak üç orman havzası bulunuyor.
1. Terkos Ormanları
2. Belgrad Ormanları
3. Ömerli Havzası’nda oluşan ormanlar
Ayrıca İstanbul büyükşehir havzasında doğal kaynak olarak önem taşıyan 8 adet su havzası bulunuyor.
Terkos, Büyükçekmece, Küçükçekmece, Alibeyköy, Sazlıdere, Elmalı, Ömerli.
Yeni yapılacak havalimanı Terkos Büyükçekmece Küçükçekmece Alibeyköy su havzalarını da olumsuz etkileyecek.
Yine uzmanlar bu yapılaşmanın sonunda göçmen kuşlar olumsuz etkilenecek ve bölgede yaşayan 17 bitki türü yok olma tehdidiyle karşı karşıya kalacak.
Yine bu yapılaşma sonucunda Karadeniz’e yapılacak dolguların bölgedeki deniz içi biyolojik hayatı olumsuz etkileyeceği belirtiliyor.
Uzmanlar, tüm bunların hesaba katılarak bu dev projeye start verilmesi gerektiğini dile getiriyorlar.
Önceki İrfan Sevin
Sonraki Otomotiv Dünyasını Sarsacak Açıklama - Clone