McGurk: DEAŞ’ın yenilmesi an meselesi

Tagline is an optional. You can place any text here.

ABD Başkanı Donald Trump’ın DEAŞ’la Mücadele Özel  Temsilcisi Özel Temsilcisi Brett McGurk, Irak’ta terör örgütü DEAŞ’ın ele  geçirdiği toprakların yüzde 65’nin geri alındığını söyledi. McGurk, “DEAŞ, abluka altında bulunuyor  ve yenilmesi an meselesi.” şeklinde konuştu.

McGurk, ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği’nde gazetecilere yaptığı  açıklamada, “DEAŞ, Irak’ta her gün yeniliyor. Irak güçleri, koalisyon güçlerinin  desteğiyle 50 bin kilometrekare toprağı DEAŞ’tan geri aldı. Bu da DEAŞ’ın kontrol  ettiği toprakların yüzde 65’ne tekabül ediyor.” dedi.

“DEAŞ’ın yenilmesi an meselesi”

Koalisyon güçlerinin Irak ordusu ve terörle mücadele gücünden 90 bin  kişiyi eğittiğini dile getiren McGurk, “Koalisyon güçlerine ait uçaklarla yapılan  saldırılarda DEAŞ’ın lider kadrosundan 180’ni öldürülürken, örgütün imdat yolları  kesildi ve yabancı militanların akışı engellendi. DEAŞ, abluka altında bulunuyor  ve yenilmesi an meselesi.” şeklinde konuştu.

Irak’a desteğin ABD’nin milli güvenliğinin başlıca konularından  olduğunu söyleyen McGurk, “Irak ile ilişkilerimiz sürdürülebilirdir.” ifadelerini  kullandı.

İbadi, ABD’ye gidecek

Başbakan Haydar el-İbadi’nin ABD’ye giderek, ABD Başkanı Donald Trump  ile görüşeceği bilgisini veren McGurk, bunun “Tarihi ziyaret” olacağını kaydetti.

Suudi arabistan Dışişleri Bakanı Adil Cubeyr’in Bağdat’a yaptığı  ziyarete değinen McGurk, bunu “Çok iyi bir adım” olarak nitelendirerek, “Bundan  daha önemlisi Irak Dışişleri Bakanlığı Vekilinin şu an Suudi Arabistan yolcusu  olmasıdır. Biz, bu ziyareti teşvik ettik. Bundan sonra olumlu gelişmelerin  yaşanmasını umuyoruz.” dedi.

McGurk, dün Bağdat’a gelerek, İbadi’nin yanı sıra Meclis Başkanı Selim  el-Cuburi ve Savunma Bakanı İrfan Hiyali ile görüşmüştü.

 

Önceki Audi ve Lamborghini elektrikli süper otomobiller üretiyor olabilir
Sonraki Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Sert Yanıt